Internete atrasta nauja dieta, valgymo laikotarpio ribojimas ar tam tikrų maisto produktų atsisakymas… Iš pirmo žvilgsnio visi šie metodai atrodo kaip nekaltas iššūkis sau, tačiau tokie eksperimentai su valgymu gali turėti rimtų pasekmių ar net paskatinti sveikatos sutrikimus ir ligas. Literatūros duomenimis, sutrikęs valgymas būdingas iki 45% žmonių. Net 25 % iš šių atvejų perauga į valgymo sutrikimus.
Nors sutrikęs valgymas ir valgymo sutrikimai gali atrodyti panašūs, tačiau nėra tapatūs – sutrikusio valgymo įtaka kasdieniam gyvenimui yra mažesnė. Tiesa, nerimą kelia tai, jog sutrikusio valgymo principai visuomenėje neretai pateikiami kaip norma ar net rekomendacija – pvz., propaguojant pusryčių praleidimą, cukraus, angliavandenių ar kito maisto baimę, badavimą ir t.t.
Emocinis valgymas – kada verta sunerimti?
Ar kada nors pastebėjote, kad norite valgyti tada, kai jaučiate stresą, liūdesį ar nerimą, nors visai neseniai pavalgėte? Tai gali būti emocinis valgymas – valgymo įpročio forma, kai maistas naudojamas kaip priemonė patiriamiems emociniams sunkumams įveikti arba priešingai geroms emocijoms pastiprinti.
Emocinis valgymas šiuo metu nėra priskiriamas prie valgymo sutrikimų, tačiau pasitaiko gana dažnai ir paveikia žmogaus sveikatą bei gerbūvį.
Maistas ir valgymas žmonėms kelia emocijas ir tai yra visiškai normalu ir gerai. Kartais mes išties valgome vedini emocijų, o ne fiziologinio alkio. Ir tai yra norma. Prisiminkime kokią šventę, kai jos pabaigoje valgome tortą, arba desertas valgomas po pietų ar kito valgymo. Jei pagalvotume, retai valgome tai dėl alkio, labiau dėl malonumo, emocijų.
Problema tai tampa tuomet, kai valgymas ir maistas – vienintelis malonumo šaltinis, vienintelis emocijų įveikimo būdas ar vienintelis atsipalaidavimo metodas.
Sutrikusio valgymo pavyzdžiai
Pagrindinės emocinio valgymo priežastys gali būti:
01.
Raciono įvertinimas
Ar valgoma pakankamai, reguliariai, ar mityba visavertė, o maistas mėgiamas bei skanus?
02.
Alkis ar emocijos?
Kodėl valgome – nes esame alkani, o gal visgi maisto ar valgymo pasirinkimą lemia užklupusios emocijos?