Antidotas dietoms – sąmoningas valgymas

Ar teko jums girdėti terminą mindful eating. Į lietuvių kalbą tai verčiama kaip sąmoningas, atidus ar dėmesingas valgymas. Ką tai reiškia? Ką reiškia valgyti sąmoningai?

Lina


Antidotas dietoms – sąmoningas valgymas

 Ar teko jums girdėti terminą mindful eating. Į lietuvių kalbą tai verčiama kaip sąmoningas, atidus ar dėmesingas valgymas. Ką tai reiškia? Ką reiškia valgyti sąmoningai? Taigi, valgyti sąmoningai, tai visą savo dėmesį sutelkti į patiekalą, kurį valgote, į kiekvieną kąsnį, kurį dedate į burną. Dėmesys prasideda nuo pirmos minties apie maistą ir baigiasi su paskutinio kąsnio prarijimu ir pojūčiais po to.

Taigi, sąmoningas valgymas tai toks valgymas (ar buvimas su maistu susijusioje aplinkoje), kurio metu yra išlaikomas nevertinantis ir neteisiantis atidumas fiziniams ir emociniams pojūčiams kylantiems matant, uodžiant, liečiant, valgant maistą.

Sąmoningo dėmesingumo praktika (mindfulness) yra paremta keturiais pagrindiniais aspektais – ketinimas, priėmimas, stebėjimas be vertinimo ar teisimo, atjauta.

 Kas yra svarbu gyvenant ir valgant sąmoningai:

Ne vertinti ir ne teisti. Kalbant apie maistą, dažniausiai valgome jau pažįstamą maistą, todėl jį valgome jau žinodami ko tikėtis (skonio, tekstūros ir t.t). Pabandykite prieš sėdant valgyti pamiršti ir paslėpti visas nuostatas ir vertinimus, kuriuos turite apie būsimą maistą – tai bus nemenkas iššūkis, tačiau tikrai verta! Pastebėti savo vertinimus – tai vienas iš pagrindinių sąmoningumo elementų.
Kantrybė. Akivaizdu, kad turite būti kantrūs norėdami valgyti sąmoningai. O tai dažnai nesuderinama su mūsų „bėgančia“ visuomene. Sąmoningas valgymas labai skiriasi nuo mums įprasto automatiško valgymo, kai mes tiesiog imame gabalėlį (o kartais ir gabalą) maisto, dedame į burną tris kartus pakramtome, nuryjame, o šaukšte jau laikome antrą. Sąmoningumas šį procesą gerokai sulėtina tam, kad galėtumėte kuo daugiau, žingsnis po žingsnio, pajusti ir patirti. O ne sukimšti viską kuo greičiau.
Naujoko protas. Kviečiu, žvelgti ir tyrinėti maistą, kaip kūdikis, kaip pirmą kartą matydami. Prieš įsidedant į burną žiūrėti, liesti, uostyti, klausytis maisto. Elgtis, taip lyg atskridote iš kitos planetos ir matote šį maistą pirmą kartą gyvenime. Būtent tai leidžia jums būti atviriems naujiems potyriams.
Pasitikėti. Stebint savo patirtis ir pojūčius ir juos priimant, kaip tinkančius sau, mes ugdome pasitikėjimą savimi. Tai mūsų patirtis, mums atrodo būtent taip, ir ji yra unikali. Ji neprivalo būti tokia kaip kažkieno kito. Pastebėdami, priimdami ir būdami dėkingi už tai, ką jaučiame ir kaip reaguojame į skirtingą maistą, mes pradedame labiau save priimti ir labiau savimi pasitikėti.
Nieko nesiekti. Tai visiškai priešingai „dietiniam mąstymui“, kurio pagrindinis siekis yra svorio mažinimas. Kadangi nesiekiama jokių rezultatų, jus, kaip valgytojas galite drąsiai mėgautis šiuo momentu, maisto skoniu ir tai ką jaučiate. Nereikia jokių pastangų, kad kažkas įvyktų. Įvyksta tai kas įvyksta ir tai yra gerai. Nereikia tikėtis jokių rezultatų.
Priimti. Dėmesingo įsisąmoninimo pagrindas yra – noras pastebėti kas vyksta ir tai priimti. Tai gali reikšti priimti malonius dalykus ar pojūčius, kurie mums patinka, o taip pat, nors tai yra ir daug didesnis iššūkis, nemalonius dalykus ar pojūčius. Viską pastebėti ir viską priimti, kas vyksta šiuo metu.
Paleisti. Sąmoningam valgymui labai svarbus ir paleidimas. Visų iki šiol turėtų patirčių paleidimas. Pavyzdys galėtų būti: paleisti nu vaikystės laikomą „neapykantą“(o su tuo galimi susijusį nevalgymą, nes neskanu) datulei, už tai, kad vaikystėje mama vietoj taip norimo šokolado duodavo būtent ją. Paleisti visus įsitikimus ir vertinimus, paremtus praeities patyrimais, kurie mums trukdo pajusti naujas patirtis čia ir dabar.

 Taigi, ką daryti jau dabar, kad po truputį pradėtumėte ugdytis sąmoningą valgymą. Siūlau paprastus patarimus:

Prieš siekiant kokio nors skanėsto ar užkanduko automatiškai, sustokite ir pastebėkite, ką jūs jaučiate, kodėl jūs siekiate maisto? Ar jūs jaučiate stresą, nuobodulį, pyktį ar liūdesį? Ar jums vieniša? O gal jūs iš tikrųjų esate alkanas? Pastebėkite savo automatiškus veiksmus, o darykite sąmoningus sprendimus
Jeigu siekiate maisto nors nesate alkanas, verčiau padarykite, ką nors, ko iš tikrųjų nori jūsų kūnas (gal tai apsikabinimas, gal pokalbis, gal truputis poilsio)
Jeigu valgote, tai valgykite. Ir daugiau nieko. Padėkite į šalį visus „prablaškytojus“: žurnalus, telefoną, televizorių ir kt. ir dėmesį skirkite tik savo maistui
Šalia viso to, ką jaučiate valgydami, skirkite laiko pagalvoti ir apie tai, iš kur maistas pas jus atkeliavo. Kaip buvo auginami ir puoselėjami visi ingredientai iš kurių sudarytas jūsų valgomas maistas. Pagalvokite apie žemę, saulę ir kitus gamtos išteklius, kurių prireikė, kad šis maistas pasiektų jus. Padėkokite už tai! Beje, tai ypač gera praktika, pasirinkti maistą, kuris iš tiesų puoselės jūsų organizmą. Kuo natūralesnis maistas, tuo jūsų organizmui geriau. Kai jūs susimąstysite iš kur atsiranda visi tie E ir kitokie maisto priedai, kurie galimai yra jūsų maiste, galbūt kitą kartą jūsų pasirinkimas bus sąmoningesnis  O padėkos už maistą praktika yra iš viso fantastiškas reikalas ir turėtų būti diegiamas nuo pat mažumės. Buvau maloniai nustebinta, kai sūnaus darželyje pamačiau, kaip prieš ir po kiekvieno valgymo yra dėkojama Žemei! Liuks
Skanaukite, ragaukite, mėgaukitės kiekvienu kąsneliu.
Po kiekvieno kąsnio pasitikrinkite, kaip jaučiatės: gal jau jums gana? Ar dar truputį reikia? Ar jau laikas sustoti? O tada darykite toliau, tai, ką jūs sąmoningai nusprendėte.

Tai štai, kas yra tikras antidotas dietoms! Valgydami taip, jausitės tikrai gerai, maisto skonis taps visai kitoks, jūs būsite ramesni, labiau savimi pasitikintys. O, beto, darydami sprendimus ir valgydami sąmoningai, tikėtina, kad ir jūsų kūno svoris susinormalizuos ir jums pavyks jį išlaikyti stabilų be jokių ribojimų.

 Sąmoningas valgymas (mindful eating) – mano manymu tai bene fiziologiškiausia ir labiausiai sveikatai (tiek kūno tiek proto) bei mūsų gyvenamai aplinkai palanki valgymo praktika. Kviečiu pabandyti visus jūsų nusistatymus, taisykles, dietas ir apribojimus pakeisti į vieną būdą – sąmoningą valgymą. Pastebėsite kiek daug atsiras laisvo laiko, kurį prieš tai jūs skyrėte galvojimui apie savo dietas.